Přejít k hlavnímu obsahu

Amerika.cz je portál sloužící jako komplexní průvodce po USA a je provozován významnou CK ESO travel. Web původně běžel na systému RS Elvis (cca rok 2007), v roce 2012 jsme však provedli jeho migraci na redakční systém Drupal 7, jenž se vzhledem k zamýšleným záměrům jevil jako ta nejlepší volba.

Oproti předchozímu systému je Drupal lepší především v tom, že se jedná o open source řešení. To znamená, že obsahuje spoustu funkčností zahrnutých zdarma a v případě potřeby lze snadno přidávat nové contrib moduly. Navíc – s nárůstem webu, jeho funkcí a obsahu by tak či onak bylo nutné systém časem předělat na jinou formu.

Mezi další výhody patří zejména následující:

 • obsah webu je kompletně uložen v databázi, čímž je v případě nestandardních zásahů zajištěna lepší práce s daty;
 • obsah v DB usnadňuje nasazení vyhledávacích technologií a zlepšuje možnosti indexace, např. pro vyhledávání na webu;
 • lepší práce s URL aliasy, jejich automatická tvorba, správa URL redirectů a zpětné kompatibility odkazů;
 • pohodlnější práce s obsahovým stromem;
 • pokročilejší správa menu;
 • snadnější správa výpisových stránek bez nutných programátorských zásahů;
 • nové funkčnosti a rozšíření systému dle aktuálních trendů jen za cenu nasazení nových úprav (bez nákladů na samotnou realizaci).

Použité technologie

 • CMS Drupal 7.69
 • PHP, webserver Apache, MySQL databáze
 • Propracované editační workflow
 • Automatická integrace s Google Maps
 • Propojení se sociálními sítěmi
 • Tagadelic pro tvorbu mapy navázaných odkazů na obsah
 • Napojení na REST API získávající data o zájezdech ze softwaru třetí strany

Než jsme se do tohoto unikátního projektu pustili, ležel web v podstatě „ladem“ a nebylo mnoho času tvořit nový obsah. Avšak započaté záchranné práce našeho programátorského a SEO týmu vedly k celkovému redesignu a zatraktivnění webu a následně jsme jej začali plnit zajímavým a kvalitním obsahem.

Obsah portálu

Portál kombinuje několik typů obsahu – od statických stránek přes novinky až po zájezdy a možnosti pronajmout si auta. Redaktoři pracují s propracovanou kategorizací článků, která návštěvníky intuitivně navádí k jejich zájmům. 

Práce na tomto portálu byly velmi komplexní a časově náročné, proto realizace projektu trvala v řádu několika měsíců. Veškerá snaha se však vyplatila a nyní portál pravidelně zásobuje všechny milovníky Ameriky nejrůznějšími zajímavostmi, videi, fotkami a informacemi z USA.

Interaktivní složky obsahu

Amerika.cz nenabízí pouze běžný textový obsah, ale byla zde snaha web i částečně zinteraktivnit; za zmínku stojí především interaktivní mapa USA (viz Obr. 1), kdy se po kliknutí na určitý stát zobrazí všechny možné informace právě o tomto daném státě. Nejedná se pouze o základní popis, ale také např. o výčet zajímavých míst, která stojí za navštívení, videa, fotografie, festivaly či související články.

Každý stát navíc obsahuje další mapku (viz Obr. 2), v niž si lze vyfiltrovat různé typy obsahu – článek, foto, video či festival. Po kliknutí na jednotlivé ikonky se následně zobrazí články, které jsme o daném státě napsali; fotografie či videa z daného státu či pořádané festivaly – vše je přitom vyobrazeno v konkrétní lokalitě.

Interaktivní mapa států na Amerika.cz

 

Obr. 1 Interaktivní mapa USA

Interaktivní mapa vybraného státu (zde vyobrazení výpisu článků).

Obr. 2 Interaktivní mapa vybraného státu (zde vyobrazení výpisu článků)

 

Vedle interaktivních map je zajímavá také možnost pronajmout si přes web vůz v USA či v Kanadě. Stačí vyplnit jednoduchý formulář (viz Obr. 3) a jednoduše si pronájem automobilu zařídíte. Níže na stránce se pak nachází popis, cenové aspekty a další podmínky této služby. 

Pronájem vozu – formulář

Obr. 3 Pronájem vozu - formulář

Líbí se vám výsledky naší práce? Kontaktujte naše specialisty, kteří vytvoří unikátní a funkční řešení i pro vás!

Chci vědět víc o Drupalu!