Přejít k hlavnímu obsahu
Drupal 10

Ač byl Drupal 10 vydán již před několika měsíci – konkrétně v prosinci 2022 – běží na něm pouze 2,4 % webů využívajících CMS Drupal. To je docela škoda, neboť rozhodně má co nabídnout. Pracovalo na něm přes 2 000 přispěvatelů a více než 600 organizací, přičemž v posledních 2,5 letech, co se Drupal 10 vyvíjel, bylo vyřešeno přes 4 000 úkolů. Jaký je výsledek a na co se můžete těšit? To si povíme v následujících řádcích. 

Využití jednotlivých verzí Drupalu

Zdroj

Nové výchozí vzhledy

Pustíte-li se nyní do čisté instalace Drupalu 10, přivítá vás nový, elegantní a moderní, motiv Olivero, který nahradí staré schéma Bartik. Nový motiv je pojmenován po přispěvatelce Drupalu a vedoucí skupiny organizačních technologií v Národní federaci nevidomých Rachel Olivero. Kromě nového designu se tak motiv může pyšnit i funkcemi pro přístupnost, které zajišťují, že Drupal 10 může používat v podstatě každý. Šablona Olivero byla navržena především pro plné využití možností nového systému a kompatibilitu s některými oblíbenými funkcemi, jako je například Layout Builder.

Drupal motiv Olivero

 

Vizuální změna je připravena také v administraci. Staré téma vzhledu Seven, jež bylo navrženo v roce 2009 pro Drupal 7, se přesunulo do samostatného projektu a výchozí vzhled nyní obstarává šablona Claro. Díky ní je vzhled Drupalu modernější a přehlednější. Dotykové symboly jsou větší a karty správců se na základě připomínek uživatelů a taktéž za účelem lepší přístupnosti přesunuly.

Update administrační šablony Gin

Administrační šablona Gin představuje nejmodernější administrátorské rozhraní optimalizované pro obsahový editor. Je známá pro některé své možnosti přizpůsobení a současně je také nejčastěji instalovaným motivem administrace v Drupalu 9. Využívají jej například zaměstnanci státní správy v Americe a Británii. V nové verzi vás čeká kompletní změna designu a širší možnosti konfigurace v rámci úprav vzhledu (nastavování barev, přepínání do dark modu aj.)

Drupal administrační šablona Gin

 

Přechod na CKEditor 5

K formátování vkládaného obsahu je v Drupalu 10 k dispozici CKEditor5, jehož předchozí verze, CKEditor 4, končí s posledními dny roku 2023. CKEditor 5 se od svého předchůdce liší kompletně novým kódem, který vznikal mimo jiné v souladu s podněty Drupal komunity, a výrazně lepším prostředím pro úpravu obsahu. Nyní lze například upravovat odkazy a obrázky přímo na místě, bez nutnosti otevírat další dialogová okna. Také bylo vylepšeno kopírování a vkládání obsahu z dokumentů Word nebo Google Docs do editoru, kdy se značky z těchto programů odstraní.  K dispozici je i placená verze editoru se zajímavými vychytávkami.

Konec podpory pro Internet Explorer

Stejně jako Microsoft, také Drupal, zahodil podporu Internet Exploreru. Pravděpodobně to pro vás bude spíše nudná informace, neboť drtivá většina uživatelů používá Google Chrome, ale pro pořádek. 

Statistika používání různých internetových prohlížečů

Zdroj

Novinky pro vývojáře

Pokud zobrazujete data v mřížce pomocí Views, pak vás bude zajisté zajímat, že nově pracuje s responzí, kdy na základě nastavení automaticky skládá počty sloupečků na řádek. Ve srovnání s předchozími verzemi dojde také ke změně přístupu k vývoji šablon. Namísto dosavadní praxe tvorby subtémat využijete nově generátor schémat Starterkit. Pomocí sady Starterkit v Drupalu 10 vytvoříte odnož z kompatibilního schématu a od ní vypracujete kopii. Dojde-li při aktualizaci základního schématu ke změně, nebudete se muset obávat potenciálního narušení vzhledu nebo chování celého webu. Pro svůj běh Drupal 10 vyžaduje PHP 8.1 a stojí na Symfony 6.2.

Vylepšení automatických aktualizací

Dalším krokem, který má běžným správcům usnadnit práci s používáním systému, jsou automatické aktualizace. Ty v této verzi zahrnují bezpečnostní aktualizace a update jádra Drupalu. Podporovány jsou ale i některé drobné aktualizace a aktualizace přispívaných modulů.

 

Odstranění nepotřebných funkcionalit

Z jádra Drupalu byly odstraněny některé nepotřebné moduly, jako jsou Quick Edit, Aggregator, HAL, RDF nebo Color. Samozřejmě je lze získat i nyní, ale ve formě contrib modulů. Díky tomu se může Drupal 10 plně soustředit na samotné jádro a jeho vlastnosti.

Říkáte si, že je „desítka“ tak trochu „chudá“? Vůbec ne! Drupal 10 byl vydán s téměř třemi tisíci kompatibilními rozšířeními, což je o 26 % víc než u jeho předchůdce. Veškeré funkcionality, které byly přidány v Drupalu 9, jsou i součástí Drupalu 10.

Jak je to s podporou verzí Drupalu?

Drupal 9 bude podporován do listopadu 2023, kdy pro něj přestanou být vydávány bezpečnostní opravy. Podpora „osmičky“ byla ukončena už v listopadu 2021, pro Drupal 7 byla prodloužena až do začátku ledna 2025.